Biznis plan


Da bi se upustio u rizičan i skup poduhvat kakav je započinjanje sopstvenog posla, potrebno je da, što je moguće više, unapred sagledaš šta te čeka. Najbolji način da to uradiš jeste pisanje biznis plana. U njemu treba detaljno da opišeš sve aspekte svog budućeg posla, preračunaš troškove i dobitke i jasno sagledaš sve prednosti i mane svoje ideje. Kada počneš da radiš, treba da prilagođavaš biznis plan iskustvima koja stekneš i razvoju svoje firme.

Biznis plan neophodan ti je:

  • za dobijanje pomoći i subvencija od države ili lokalne samouprave;
  • za dobijanje kredita od banaka.

Šta treba da sadrži biznis plan?

Pitanja koja treba da razjasni biznis plan jesu:

  • definicija posla (ono čime želiš da se baviš);
  • opis proizvoda ili usluge i način na koji ćeš da ga proizvedeš;
  • šta ti je potrebno da bi ga prodao, kako ćeš ga doneti do tržišta i predstaviti ga;
  • koliko ti je novca potrebno za pokretanje i vođenje posla;
  • kada će taj posao početi da stvara profit i zašto ima šanse za uspeh;
  • lista osnovnih izazova s kojima se suočavaš.

Obično se smatra da je poslovni plan na 10 do 20 strana dovoljno sveobuhvatan, ali budi spreman na to da ti investitori zatraže dopunu ili objašnjenje nekih pojedinosti.

Pojedini davaoci subvencija i banke traže da se biznis plan dostavi popunjavanjem njihovog obrasca.

Istraživanje

Pre pisanja biznis plana treba da pristupiš istraživanju i prikupljanju podataka koji će obuhvatiti trenutnu situaciju na tržištu, konkurenciju i druge faktore. Kao izvore možeš koristiti zvanične podatke Zavoda za statistiku, Privredne komore Srbije, podatke raznih instituta za istraživanje tržišta, specijalizovanih časopisa, Agencije za privredne registre i slično.

Kada analiziraš konkurenciju, postaraj se da u obzir uzmeš cene robe, kvalitet usluga, radno vreme, servis i garancije, metode prodaje i kreditne uslove koje nude, oglašavanje, promociju, PR, reputaciju kompanije…

Pomoć u pisanju biznis plana

Možeš se obratiti specijalizovanim agencijama, mada imaj u vidu da one to naplaćuju. Neke regionalne privredne komore pružaju uslugu besplatnog pisanja biznis plana. Privredna komora Kruševca, na primer, omogućava svima iz Rasinskog okruga da besplatno dođu do biznis plana.