Kultura


Gradsko pozorište

 

Gradsko pozorište Bečej – Városi Színház Becse (nekada Dom Kulture,
Centar za kulturu „Vuk Karadžic“) nalazi se upozoriste-zgrada najužem centru Bečeja, na adresi M. Tita broj 14. Gradsko pozorište je reprezentativni kulturni prostor grada i opštine i kulturno središte grada, zajednička institucija i stecište raznorodnih umetničkih dometa svih naciona grada Bečeja.

U sastavu Gradskog pozorišta nalazi se Velika sala, Kreativni centar, Galerija „Krug“, kamerna sala (trenutno se renovira i kompletno rekonstruiše) i Pozorišni klub.
Tokom proteklih godina na sceni Gradskog pozorišta gostovale su sve uglednije pozorišne kuće iz naše zemlje, kao i većina najuglednijih imena našeg glumišta i muzički stvaraoci. Sala je kapaciteta 340 mesta i kompletno je tehnički opremljena, uključujući i opremu za bioskopsku delatnost.
Kreativni centar Gradskog pozorišta – Majske igre (smešten u prostoru nekadašnjeg kafea „Libero“) je dugoročni projekat koji se bazira na dečjim i omladinskim radionicama i odnosi se na kreativni rad na scenskom, literarnom, likovnom, muzičkom, informatičkom, ekološkom itd. planu, a uz nadzor i rukovodstvo stručnih lica.
U okviru Gradskog pozorišta radi više amaterskih dramskih grupa, a rad se odvija na srpskom i mađarskom jeziku. To su dečja drama, omladinska drama i večernja scena, u okviru kojih deluje više dramskih grupa koje pripremaju pozorišne predstave na srpskom i mađarskom jeziku.

Galerija „Krug“, predstavlja jedan od najreprezentativnijih galerijskih prostora u Vojvodini. Ova galerija, koja se nalazi u najstrožem centru grada, bila je tokom proteklih godina domaćin velikom broju kako akademskih umetnika tako i amatera. Pored izložbi u galeriji se održavaju i ostali srodni programi (predavanja, prezentacije, koncerti i slično). Pozorišni klub je prepoznatljivo stecište mladih grada Bečeja gde se gotovo svakodnevno odvijaju programi kamernog tipa (od književnih večeri i tribina, preko mini-izložbi, do koncerata, video-projekcija, monodrama, predavanja i prezentacija itd.)

 

Gradski muzej

 

Postvka u muzejuGradski muzej u Bečeju osnovan je u jesen 1953. godine.
Tokom 1960. godine ustanova menja ime muzej-postavkau Muzej i galerija slika. Od tada u našem gradu počinje da se razvija jedan poseban vid kulturne delatnosti koji pre svega podrazumeva skupljanje i čuvanje celokupnog kulturnog nasleđa naše sredine kao posebne administrativne jedinice ali i kao dela jednog većeg regiona čiji je naš grad neodvojivi deo.
Kao osnivač, naša Opština je bila i glavni finansijer Muzeja tokom preko 50 godina postojanja muzeja.

Muzej ima 7 zbirki.
1. Istorijska zbirka
2. Arheološka zbirka
3. Numizmatička zbirka
4. Etnološka zbirka
5. Likovna zbirka
6. Zbirka primenjene umetnosti
7. Prirodnjačka zbirka

 

Narodna biblioteka Bečej

 

Biblioteka u BečejuNarodna biblioteka Bečej osnovana je 1976.
godine fuzijom do tada samostalnih biblioteka u biblioteka-becejBečeju, Bačkom Gradištu i Bačkom Petrovom Selu. Prvi oblici bibliotečke delatnosti na ovim prostorima datiraju od sredine XIX. veka, 1862. godine osnovana je Srpska čitaonica a 1868. godine Mađarska čitaonica. Pored ovih ustanova, tokom sledećih decenija osnovano je mnoštvo „biblioteka“, naime svako građansko udruženje imalo je svoju čitaonicu sa nekoliko stotina knjiga.

Biblioteka u Bečeju danas ima status matične biblioteke i nalazi se na glavnoj ulici u jednoj od najlepših zgrada u gradu. Zgradu je početkom prošlog veka, oko 1908-1909 godine sagradila porodica Viši. Karolj Viši je od 1883-1920. godine bio Kraljevski javni beležnik u Bečeju. Zgrada je 1946. godine nacionalizovana i do 1960-te služila kao Dom za ratnu siročad sa teritorije tadašnje FNRJ. Od 1960. godine u zgradi radi narodna biblioteka Bečej.
Biblioteka raspolaže sa knjižnim fondom od oko 98.000 knjiga na srpskom, mađarskom i engleskom jeziku. U sastavu Narodne biblioteke nalaze se: Odeljenje za odrasle i Odeljenje za decu u Bečeju kao i ogranci u Bačkom Gradištu, Bačkom Petrovom Selu i Radičeviću.