Opšti podaci i položaj


Bečej je smešten u srcu Vojvodine na krajnjem istoku Bačke, gde izbija na sredinu našeg dela toka Tise – između Bačkog Gradišta i Bačkog Petrovog Sela. Opština Bečej se na severu graniči sa opštinama Ada i Bačka Topola, na zapadu sa opštinama Mali Iđoš i Srbobran, na jugu sa opštinama Srbobran i Žabalj a na istoku granicu predstavlja tok Tise i njeno nekadašnje korito, odsečeno od današnjeg toka regulacionim zahvatima.

MapaBecej

Zahvaljujući dobro razvijenoj saobraćajnoj mreži, ona je ravnomerno povezana sa svim delovima Vojvodine. Bečejsku opštinu sačinjavaju Bečej i naseljena mesta: Bačko Gradište, Bačko Petrovo Selo, Mileševo (Drljan), Poljanice i Radičević.
Udaljenost od drugih gradova
Za privredu je najefikasniji drumski saobraćaj kojim je asfaltnim putem, drugog reda, povezana sa skoro svim gradovima i drugim naseljima u Pokrajini. Auto-put Beograd – Novi Sad – Subotica – Budimpešta, je značajno poboljšao teretni i putnički drumski transport u pravcu sever – jug.

Udaljenost od većih gradova

Grad Država Udaljenost
Beograd 126 km
Novi Sad 50 km
Segedin Mađarska 94 km
Temišvar Rumunija 127 km
Osijek Hrvatska 135 km
Ohrid Makedonija 740 km

 

Kroz teritoriju opštine Bečej prolaze dva značajna plovna puta: Reka Tisa i kanal Dunav – Tisa – Dunav koji predstavlja jedan od najznačajnijih činilaca hidro sistema. Njihovo prisustvo stvara mogućnost da se velike količine kabastih tereta, kao što je ugalj, drvo, nafta, građevinski materijal, neki poljoprivredni produkti i slično transportuju na najjeftiniji način.
Bečejska opština, kao agrarno – industrijsko područje na prvom mestu je vezana za Novi Sad. Ukupna površina opštine Bečej iznosi 487 km2 što čini 2,27% ukupne površine Vojvodine. U svih pet naseljenih mesta opštine broj stanovnika se kreće oko 38.000.

Šumska vegetacija je ograničena na šumske pojase uz reku. Između rečnog korita i nasipa nalaze se obično vrbove šume. Topola ovde ima više uloga – snižavanja nivoa podzemnih voda i prestavlja sirovinu za dobijanje celuloze. To nije kvalitetno drvo, ali ima tu dobru stranu da se brzo obnavlja, tako da za petnaestak godina postiže vrlo visok rast i obim stabla.
Velika rasprostranjenost najplodnijih zemljišnih tipova uz povoljne klimatske uslove i prisustvo Tise i DTD kanala, koji daju vodu za navodnjavanje i odvode suvišne vode sa njiva mrežom kanala za navodnjavanje i odvodnjavanje.
Strukturni sastav zemljišta je takav da može da se razvija intenzivna i raznovrsna poljoprivredna proizvodnja.

Povoljni uslovi omogućili su uređenje velikog ribnjaka, a takođe i razvoj populacije niske divljači. Postoje realni uslovi da se pored vodenih tokova prošire pojasevi topole, koja pored biološke drenaže tla prestavlja i sirovinu za proizvodnju celuloze.
Zahvaljujući spomenutim prirodnim uslovima opština pored mogućnosti privrednog razvoja ima dobre uslove i za razvoj turizma, sporta, lova, ribolova i za lečenje sa lekovitom vodom u Jodnoj banji.